A 360 fokos visszacsatolás olyan módszer és eszköz, amely minden munkavállaló számára lehetőséget ad arra, hogy a vezetőjétől és munkatársaktól, ügyfelektől a teljesítményére vonatkozó teljeskörű konstruktív visszajelzést kapjon. Egy összetett visszacsatolás azzal kapcsolatban, hogy a munkatárs hogyan látja magát, illetve környezete, kollégái hogyan látják őt, a munkához való hozzáállását, személyiségüket.
A visszajelzések rávilágítanak a szervezetben megkövetelt képességekre és viselkedésformákra, a kitűzött célok elérése és a meghatározott értékek megtartása érdekében. Az értékelő személyek kijelölése az értékelt személy vezetőjének a feladata. A 360 fokos visszajelzés célja az, hogy segítsen minden egyes munkatársnak megérteni erősségeit és gyengeségeit, és támogatást nyújtson a szakmai fejlődéshez.
Az értékelésben résztvevők:
Az értékelt munkatárs
Az értékelt munkatárs vezetője
Az értékelt munkatárssal egyenrangú kollégák
Az értékelt munkatárs beosztottjai
Az értékelők személye nem publikus, anonimként vesznek részt a folyamatban.
A 360 fokos értékelés előnyei:
Csapatfejlesztés: Nagyszerű segítség a csapat tagjai számára, hogy hatékonyabban dolgozhassanak együtt. A kollégák többet tudnak arról, hogy a csapattagok hogyan teljesítenek. Egy jól megtervezett és lebonyolított értékelési folyamat javíthatja a kommunikációt és a csapatfejlesztést.
Személyes és szervezeti teljesítmény fejlesztés: A visszacsatolások alapján mindenki fejlődhet, ami jobb teljesítményt eredményez.
Karrierfejlesztés: A több nézőpontból megközelített visszacsatolás kiváló tájékoztatást nyújt a kollégának arról, hogy mit kell tennie a karrierje építésének érdekében.
Objektív: Ezen kívül sok munkatárs úgy érzi, hogy a 360 fokos visszajelzés pontosabb, jobban tükrözi teljesítményét, mint a vezetőjétől kapott visszajelzés. Számára ezek az információk hasznosabbak mind a karrierjéhez, mind a személyes fejlődéséhez.·
Fejlesztési terv: A 360 fokos visszacsatolás eredménye felhasználható a képzések megtervezésében·